Banden vervangen: wanneer moet dat?
Banden slijten door gebruik, maar slijten ze ook tijdens de opslag? Door verkeerde opslag kan uitdroging en veroudering optreden waarbij er kleine scheurtjes in de band ontstaan en de grip van het rubber snel achteruit gaat. Een band heeft daarnaast ook een leeftijd. De leeftijd van banden staat aangegeven op de wang van een band. De laatste 4 cijfers van de DOT-code geven de productiedatum aan. De code bestaat uit vier cijfers; bijvoorbeeld 1508. Dat betekent dat de band in week 15 van het jaar 2008 is geproduceerd.
Vaak wordt gedacht dat de productiedatum een grote rol speelt en dat wanneer de band een X aantal jaar oud is, deze niet goed meer zou zijn. Maar dat is een onjuiste conclusie. Branchevereniging Vaco zegt hierover het volgende: bij de bandenfabrikant worden banden opgeslagen onder optimale condities. Dit garandeert dat de banden die aan de distributie geleverd worden in optimale conditie zijn voor een volledig leven op een voertuig. De distributeur volgt ook de industrierichtlijnen voor opslagcondities, die vastgelegd zijn in het document Recommendations van ETRTO. Banden die volgens deze richtlijnen zijn opgeslagen zijn nagenoeg niet onderhevig aan veroudering en zijn daarom in de best mogelijke conditie op het moment dat zij op een voertuig worden gemonteerd. Tijdens de opslag is een band onbelast, niet opgepompt en slechts onderhevig aan minimale temperatuurschommelingen. De opslagtijd, voordat een band wordt gemonteerd, heeft dan ook geen werkelijke invloed op de verkeersveiligheid. De band veroudert dus tijdens het gebruik en niet tijdens de opslag.
Wat is dan wel van belang? Bij een APK keuring worden de banden beoordeeld op een minimale profieldiepte van 1,6 mm. Verder moeten banden op één as dezelfde maat en karkasstructuur hebben. Tot slot worden ze ook gecontroleerd op beschadigingen en uitstulpingen.
Tot slot ons advies: heeft u het gevoel dat uw banden aan vervanging toe zijn? Aarzel dan niet om contact met uw Autobandenpartner op te nemen. Banden zijn het enige directe contact met de weg en banden in goede conditie zijn dus essentieel voor de veiligheid.